Jak dobrać biustonosz

Dobrze dobrany, czyli przede wszystkim - wygodny! Idealny biustonosz to taki, którego noszenie nie wywołuje żadnego dyskomfortu, jest idealnie dopasowany do wielkości biustu i obwodu. Jak dobrze dobrać biustonosz? Podpowiadamy!

Biustonosze i staniki to szczególny rodzaj bielizny, który ma ogromne znaczenie dla kondycji całego ciała i postawę sylwetki. Dobrze dobrany biustonosz nie podrażnia skóry i nie powoduje otarć, nie wbija się w klatkę piersiową i doskonale utrzymuje biust, niezależnie od jego wielkości. Źle dobrany biustonosz nie tylko będzie niewygodny w noszeniu, ale też może mieć negatywny wpływ na wygląd i kondycję biustu, a w przypadku dużych piersi może prowadzić do zbytniego obciążenia ramion i kręgosłupa! Długotrwale źle podtrzymywany biust staje się mniej jędrny i traci swoje walory estetyczne.

Pamiętaj, by mierzyć swoje ciało mając na sobie cienki, miękki biustonosz lub nago - tylko wtedy będziesz mogła najlepiej i najdokładniej określić swój rozmiar.

Rozmiar biustonosza określa liczba i litera (np. biustonosz 70B, 85D). Liczba wskazuje na obwód klatki piersiowej bezpośrednio pod biustem, natomiast litera oznacza wielkość miseczki.

Biustonosze Biggy - idealne dla kobiet z dużym biustem

O czym pamiętać wybierając biustonosz?

Szukając idealnego dla siebie biustonosza musisz wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar, ale też jego krój - to w znacznej mierze od niego zależy komfort i wygoda. Rodzaj stanika musi być dobrze dobrany do kształtu i kondycji biustu, dopasowany do stroju, okazji i oczywiście własnych preferencji.

Najpopularniejsze typy biustonoszy:

  • Biustonosze pełne full-cup - to staniki zabudowane, których miseczki zasłaniają piersi w całości. Zazwyczaj mają miseczki skrojone z kilku części, dzięki czemu bardzo dobrze podtrzymują biust. Wybierając biustonosz full-cup trzeba zwrócić uwagę na to, czy będą dobrze "zbierać" biust po bokach - panie z dużymi piersiami powinny wybrać modele ze specjalnym bocznym panelem, który zapobiega wysuwaniu się ciała spod biustonosza.
  • Biustonosze plunge - z niskim mostkiem, idealne do szpiczastych dekoltów (np. w kształcie litery V). Warto pamiętać, że tego typu staniki mogą nie wyglądać dobrze w stylizacjach bez dekoltu - mogą nieestetycznie spłaszczać piersi.
  • Balkonetki - średniozabudowane biustonosze, których górna linia jest niemal pozioma. To bardzo popularne staniki, idealne do noszenia na co dzień.
  • Biustonosze half-cup - tego rodzaju staniki są niskozabudowane, odsłaniają górną część biustu. Doskonale sprawdzą się do ubrań z głębszym dekoltem. Staniki half-cup mocno podnoszą piersi i nadają im piękny kształt, dzięki czemu dekolt wygląda bardzo efektownie.
  • Biustonosze bardotki - niezastąpione w sytuacjach, w których krój ubrań nie pozwala na założenie stanika z ramiączkami. Biustonosze bardotki są tak zaprojektowane, by bardzo dobrze trzymały biust bez konieczności przypinania ramiączek - są więc idealne do sukni wieczorowych, ślubnych i wszystkich innych kreacji z głębokimi wycięciami.
  • Biustonosze longline - ta grupa staników wyróżnia się szerokim pasem w dolnej części. Jest bardzo wiele modeli tego typu biustonoszy, mogą mieć przeróżny krój miseczek - można je bez problemu dopasować do biustu i stylizacji. Ich zaletą jest to, że pomagają modelować sylwetkę.
  • Biustonosze push-up - staniki posiadające wypełnienie, dzięki któremu biust sprawia wrażenie większego, jest podkreślony i wyeksponowany. Po tego rodzaju biustonosze sięgają zazwyczaj kobiety z małymi piersiami - optycznie powiększają biust i nadają sylwetce pięknych kształtów.
  • Biustonosze do karmienia - niezbędne i niezastąpione dla kobiet karmiących piersią. Stanik do karmienia ma odpinaną górną część miseczek, dzięki czemu można szybko i bez problemu przystawić dziecko do piersi.
  • Biustonosze sportowe - wykonane z odpowiednich materiałów i specjalnych tkanin, doskonale trzymające biust podczas aktywności fizycznej. Sportowe staniki zazwyczaj przypominają topy, a zamiast fiszbin posiadają gumowe obszycia utrzymujące je w odpowiednim miejscu.

 

Zobacz wszystkie typy biustonoszy>> Skorzystaj z filtrów, by obejrzeć interesujące Cię rodzaje staników.

Rozmiar biustonosza - wielkość miseczki

Wielkość miseczki stanika określa się obliczając różnicę pomiędzy obwodem w biuście, a obwodem pod biustem. Chcąc określić rozmiar miseczki zmierz obwód biustu w najszerszym punkcie (mniej więcej na wysokości brodawek). Pomiar najlepiej wykonać na miękkim biustonoszu (bez wkładek usztywniających i push'up). Tym razem miarka nie powinna ściskać ciała - powinna jedynie lekko do niego przylegać.


Miseczka A - różnica 12-14 cm
Miseczka B - różnica 14-16 cm
Miseczka C - różnica 16-18 cm
Miseczka D - różnica 18-20 cm
Miseczka E - różnica 20-22 cm
Miseczka F - różnica 22-24 cm
Miseczka G - różnica 24-26 cm
Miseczka H - różnica 26-28 cm
Miseczka I - różnica 28-30 cm
Miseczka J - różnica 30-32 cm
Miseczka K - różnica 32-34 cm
Miseczka L - różnica 34-36 cm

Tabela rozmiarów biustonosza - miseczki

 
Rozmiar biustonosza - obwód pod biustem

Obwód pod biustem określa rozmiar biustonosza lub gorsetu. Biustonosze szyte są "co 5" wartości i tak też określany jest ich rozmiar dotyczący obwodu. Mierząc się miarką krawiecką powinno się raczej zaniżyć wynik - np. jeśli Twój obwód ma 78cm, wybierz biustonosz w rozmiarze 75. Pamiętaj, żeby mierzyć się lekko ściskając miarkę przy skórze, a mając nieco więcej tkanki dociśnij jeszcze mocniej. Mierząc powinno się stać prosto, z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała - jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś o pomoc. Bardzo ważne, by miarka była na takiej samej wysokości na całym obwodzie i nie osuwała się w żadną stronę.


Rozmiar 65 to obwód w granicach 63-67 cm
Rozmiar 70 to obwód w granicach 68-72 cm
Rozmiar 75 to obwód w granicach 73-77 cm
Rozmiar 80 to obwód w granicach 78-82 cm
Rozmiar 85 to obwód w granicach 83-87 cm
Rozmiar 90 to obwód w granicach 88-92 cm
Rozmiar 95 to obwód w granicach 93-97 cm
Rozmiar 100 to obwód w granicach 98-102 cm
Rozmiar 105 to obwód w granicach 103-107 cm
Rozmiar 110 to obwód w granicach 108-112 cm
Rozmiar 115 to obwód w granicach 112-117 cm
Rozmiar 120 to obwód w granicach 118-122 cm

Pamiętaj!

  • Dla piersi o obniżonej jędrności (np. po karmieniu dziecka czy spadku wagi ciała) najlepsze są balkonetki i biustonosze pełne - tego typu staniki dobrze zbiorą, ukształtują i utrzymają piersi.
  • Staniki half-cup są idealne dla pań o piersiach w kształcie stożków.
  • Dobrze dopasowany biustonosz może optycznie powiększyć piersi, nadać im odpowiedni kształt i podkreślić atuty.
  • Noszenie nieodpowiedniego stanika nie tylko jest niewygodne i niekomfortowe, ale też może wywołać problemy zdrowotne (zwłaszcza u pań z dużym biustem).
  • Chcąc kupić idealny dla siebie biustonosz - skorzystaj z filtrów. Zaznacz interesujący cię krój, rozmiar, kolor i materiał - system podpowie Ci odpowiednie dla Ciebie modele biustonoszy. Przy każdym z nich znajdziesz tabelę rozmiarów (w karcie produktu).

Zobacz wszystkie biustonosze>>